spot_img
9.6 C
İstanbul
Ana SayfaAcronisAcronis Cyber Cloud - Belirli dosyalar veya klasörler yedeklemeden nasıl hariç tutulur?

Acronis Cyber Cloud – Belirli dosyalar veya klasörler yedeklemeden nasıl hariç tutulur?

spot_img

.xml uzantılı bir dosyaları yedekleme politikamızdan hariç tutmak istediğimizi varsayalım. Bu durumda, yedekleme planı seçeneklerinde dosya filtrelerini yapılandırmalıyız. Böylelikle istemediğimiz dosyalar depolama noktasında gereksiz alan harcamayacaktır.

Özellikle pandemi ile artan son kullanıcı yedekleme senaryolarında yedeklerin daha erken tamamlanmasını ve son kullanıcının evindeki internetini daha verimli kullanmayı sağalyabiliriz.

Bu operasoyon içni dosya filtrelerini yapılandırmak gerekir. Bunun için aşağıdaki yolları izleyebiliriz.

Protection planımızı seçmeli ve planımızda değişiklik yapmak için edit ile ilerlemeliyiz.

1

Backup plan ayarlarından – Backup Options’u change ile değiştirmeliyiz.

2

İlgili yönlendirme ile File Filters alanına ilerleyebiliriz.

Dosya filtreleri disk seviyesindeki yedeklemelerde, Full VM yada Full makine yedeklemelerinde veya Dosya seviyesin yedeklemeler için kullanılabilir. Senaryomuzda, Yalnızca aşağıdaki “kriterlere uyan dosyaları yedekle” (Back up Only files matching the folowing criteria) adı verilen dosya filtresi seçeneğini seçeceğiz:

Burada temel ofis dosyalarının uzantılarını ekliyor olacağım.

*.CSV, *.XLS, *.XLSX, *.EML, *.MSG, *.PST, *.OST, *.PPT, *.PPTX, *.PPS, *.DOC, *.DOCX, *.DOT, *.RTF

3

Buradaki asterisk (*) işareti, dosyanın adının herhangi biri olabileceği anlamına gelir, örneğin dosya uzantısı xls olan tüm dosyalar yedeklemek için *.xls şeklinde yazılmalıdır . Asterisk (*) işareti, bir dosya adındaki bir veya daha fazla karakterin yerinide alabilir. Örneğin, “doc * .txt” yazıldığında bu kriter, doc.txt ve document.txt iki dosya ile de eşleşir. Aynı sentaks klasör uzantıları içinde kullanılabilir.

spot_img
Recep ÖZTÜRK
Recep ÖZTÜRKhttps://www.banasorun.net
Bilişim Teknolojileri sektöründe 13 yılı aşkın süredir çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşamımın ilk yıllarını altyapı alanında uzmanlaşarak geçirdim. Daha sonraki süreçte BT Servisleri ve Veri Depolama alanında bir çok iş sürekliliği projesinde yer aldım. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Bir Holdingin BT yöneticiliği görevini yaptıktan sonra Cyber Security ve Identity konularına yoğunlaştım, daha sonra siber güvenlik alanında faaliyet gösteren danışlanlık firması ve bir distribitörde çalıştım. Şu anda yaşantıma yurt dışında çalışarak devam ediyorum.
- Advertisement -spot_img

En çok okunanlar

Benzer Makaleler

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz